Kulturë
Kulturë

Angela Tanuzi, vajza më e bukur shqiptare,që magjepsi  audincën në Miss Grand International në Vietnam.

Silueta e saj ka spikatur në cdo detaj.  Një rrugëtim që i ka kapërcyer të gjitha pritshmërisë vetëm falë punës, këmbënguljes dhe dëshirës për të sjell gjëra të bukura. E veshur kuq e zi, kush është 21-vjeçarja shqiptare që mahniti publikun në Miss Grand International?  Bëhet fjalë për Angela Tanuzi 21 vjeçarja nga Kruja e […]

Read More
Kulturë

Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës, vlerë e traditës dhe turizmit

Rikthimi i Festivalit Folklorik Kombëtar të Gjirokastrës pas 8 vitesh mungese do të promovojë vlerat mbarëkombëtare të folkut si dhe do të gjallërojë qytetin e gurtë. Gjatë këtyre ditëve po punohet për restaurimin e skenës artistike në mjediset e Kalasë së Argjiros, ndërsa ka përfunduar  pjesa më e madhe e seleksionimit të ansambleve dhe grupeve […]

Read More
Kulturë

Senati i Akademisë së Studimeve Albanologjike:Stop abuzimeve me vendimet e mara per Akademine tone.

Proteston serish Senati i Akademisë së Studimeve Albanologjike. Sot Senati i Akademisë së Studimeve Albanologjike u mblodh me urgjencë për të diskutuar raportin përfundimtar të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit “Mbi kontrollin e pajtueshmërisë së veprimtarisë së Akademisë së Studimeve Albanologjike me aktet ligjore dhe nënligjore në fuqi” i datës 25.05.2023, i cili rekomandon mbylljen […]

Read More
Kulturë

Ekspozita me stil delikat e domethenes e biznesmenit Dritan Çelaj.

Është prezantuar ndryshe këtë herë. Ka nxjerr ne pah nje pjese shpirti me nje mjeshteri qe duhet admiruar. Copezat e jetes te mbledhura nder vite I ka nderthurur me nje stil shume delikat e domethenes. Te gjithe ekspertet e fushes se artit jane befasuar nga kjo qasje.  Behet fjale per një prej personaliteteve më të […]

Read More
Kulturë

“Gjest poshtërues”, Mimoza Mevlani: Si mësuesi do një zarf me lekë, kur ka nxënës që s’kanë bukë të hanë.

Sot , festa e 7 Marsit, e cila njihet nga të gjithë si Dita e Mësuesit, ku padyshim nxënësit nderojnë dhe vlerësojnë mentorin e tyre. Mirëpo, sa ka evoluar dhe sa ka ndryshuar kjo festë në ditët e sotme, krahasuar me dikur? E ftuar sot në “ABC e Mëngjesit”, organizatorja e gjimnastradës shqiptare, Mimoza Mevlani […]

Read More
Kulturë

Asociacioni i Komunave Shqiptare? #PseJo?!

Nga Arsim Zekolli, Shkup Në ditën e parë të punës pas deklaratës së Zeqirija Ibrahimit për nevojën e formimit të Asociacionit të Komunave Shqiptare sipas modelit të Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë, me kalimin e kohës filloi parada e dënimeve. Nga qëndrimi i BDI-së se bëhet fjalë për “politikë patetike, antieuropiane dhe antiamerikane”, të […]

Read More
Kulturë

Kur kënga të zbukuron jetën, urime 70 vjetori rapsodi legjendar hasjan Hysen Dida.

Një përvjetor i tillë nuk përkthehet në pleqëri, Në fakt, gjithcka kurorëzohet me gëzim.  Sa mirë ke jetuar, tani me te gjithe familjen por edhe atehere kur ishin femijet e vegjel.? Sa mire ke jetuar edhe atehere kur sapo nise rrugen e kenges dhe numeroje shume pak kenge, ndersa sot repertori juaj eshte i tejmbushur.   […]

Read More
Aktualitet Kulturë

Ja arsyet pse vendosin të ikin të rinjtë nga Shqipëria.!.

Pjesa më e madhe e të rinjëve në Shqipëri dëshirojnë të largohen, kjo vërtetohet nga numri i aplikimeve për azil, lotaria amerikane, viza në vende të ndryshme ku mund të realizojnë projektet e tyre. Është e rëndë të thuhet se numri i studentëve që largohen nga ky vend rritet çdo ditë e më shumë, sepse […]

Read More
Kulturë

Shtiqëni , vendlindja ime e shenjtë dhe e shtrenjtë.

Shtiqeni, vendlindja ime e shenjte dhe e shtrenjte, fshat shume afer qytetit te Kukesit. Është dhe do te mbetet gjëja më e shtrenjtë per gjithesecilin prej nesh! Vendi ku u lindëm e u rritëm, ku morëm mësimet e para te fëmijërisë, ku jetuam gëzimet dhe hidhërimet tona. Aty u lindëm u formuam, hodhëm hapat e […]

Read More
Kulturë

“Xhubleta në UNESCO”, ministrja Margariti jep lajmin e jashtëzakonshëm: Veshja shqiptare e lashtë 4 mijë vjet, tashmë është pasuri e gjithë njerëzimit

Ministrja e Kulturës Elva Margariti ka njoftuar se xhubleta është pranuar si pjesë e trashëgimisë kulturore nga UNESCO. Në një postim në Facebook, Margariti u shpreh se Xhubleta shqiptare, e lashtë 4 mijë vjet, tashmë është pasuri e gjithë njerëzimit Postimi i plotë:𝗫𝗵𝘂𝗯𝗹𝗲𝘁𝗮 𝗻𝗲̈ 𝗨𝗡𝗘𝗦𝗖𝗢!Një lajm i jashtëzakonshëm për trashëgiminë tonë #kulturore, si dhuratë në […]

Read More
X