Teknologji
Teknologji

Probleme dhe pasiguri në të ardhurat vjetore/ “Facebook” largon nga puna 11 mijë njerëz

Kompania mëmë e “Facebook”-ut, Meta, pritet t’i largojë nga puna 11.000 njerëz, ose rreth 13 për qind të fuqisë së saj punëtore, pasi po përballet probleme dhe pasiguri në të ardhurat vjetore, si dhe probleme tjera të industrisë së teknologjisë. Kështu thuhet në letrën e 9 nëntorit, që themeluesi i kësaj kompania, Mark Zuckerberg, ua […]

Read More
Teknologji

WhatsApp, sjell një veçori që do t’ju lejojë të përdorni të njëjtin numër në shumë telefona

Një veçori WhatsApp po vjen që do t’i lejojë përdoruesit të përdorin të njëjtin numër në shumë telefona inteligjentë dhe tabletë (maksimumi 4). Këtë e raporton faqja e specializuar WABetainfo . Ky është “Modaliteti shoqërues”, aktualisht në fazën e testimit dhe i rezervuar për disa përdorues Android të versionit beta (numri 2.22.24.18). Muajin e kaluar, […]

Read More
Teknologji

Modeli i ri i verifikimit në Twitter rrit llogaritë false

Përdorues të shumtë të Twitter kanë shfrytëzuar momentin për të krijuar llogari të rreme në emër të personazheve të famshëm pasi platforma e medias sociale prezantoi një sistem të ri verifikimi, pas marrjes së kontrollit nga miliarderi Elon Musk. Dikur figurave publike iu kërkohej të siguronin prova të identifikimit përpara se të merrnin simbolin e […]

Read More
Teknologji

GOtaps

D içka e re e sjell nga vetë ata, të rinjtë. Pandemia COVID-19, sipas studiuesve, ka ndikuar në shumë sfera të jetës, qoftë veprimtaritë e ndryshme ekonomike, politike dhe sociale. Por për një grup të rinjsh, ajo u shndërrua në frymëzim. Ata krijuan një aplikacion të ri, për shpërndarjen e informacionit, pa pagesë. Të apasionuar […]

Read More
X