Shendetesi
Shendetesi

Filizat e brokolit një ‘bombë’ përfitimesh për shëndetin! Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse i konsumoni

Përveç erës së çuditshme dhe shijes së veçantë, brokoli fsheh një sërë përfitimesh të rëndësishme shëndetësore dhe duhet konsumuar rregullisht Vetive të tij të dobishme tashmë të njohura, një ekip hulumtues nga Universiteti Metropolitan Osaka i ka shtuar edhe një tjetër, jashtëzakonisht të rëndësishëm: Sipas botimit përkatës në Redox Biology, filizat e brokolit përmbajnë një […]

Read More
Shendetesi

Studimi: Helmimi nga plumbi shkakton më shumë vdekje se duhani apo kolesteroli, ul nivelin e IQ tek fëmijët

Helmimi nga plumbi ka një ndikim shumë më serioz në shëndetin global sesa mendohej më parë, duke kontribuar në më shumë se pesë milionë vdekje në vit, sipas një studimi të botuar në Lancet Planetary Health. Hulumtimi, i cili është etiketuar si “paralajmërim”, vlerëson gjithashtu se ekspozimi ndaj metaleve toksike shkakton që fëmijët e vegjël […]

Read More
Shendetesi

Bëni kujdes! Nuk është dhimbje kraharori, 6 shenjat që jep trupi para goditjes nga ataku kardiak

Shenjat që trupi shfaq përpara atakut kardiak. Ndjesia e shtrëngimit në gjoks është një shenjë klasike, por një sulm në zemër mund të vijë pa dhembje kraharori, sidomos te gratë. Kërkoni kujdes mjekësor nëse përjetoni një nga simptomat e mëposhtme: 1 – MarramendjeShumica e sulmeve në zemër nuk shkaktojnë humbjen e papritur të vetëdijes, por […]

Read More
Shendetesi

Si të dalloni domatet organike nga OMGJ-të? Faktet që duhet t’i dini patjetër

Ju mund të keni dëgjuar se tregjet tona janë të mbushura me fruta dhe perime që nuk janë aspak të shëndetshme dhe kjo për faktin se ato produkte janë OMGJ (organizëm i modifikuar gjenetikisht). Kjo po bëhet një çështje jashtëzakonisht e diskutueshme kohët e fundit sepse ushqimi i modifikuar gjenetikisht, ka treguar se është i […]

Read More
Shendetesi

Bie numri i fëmijëve të vaksinuar, Instituti i Shëndetit: Të mos neglizhohet vaksinimi

 Vaksinimi i detyruar i fëmijëve vitet e fundit ka pësuar ulje, veçanërisht vaksinimi ndaj fruth-rubeolës. Refuzimi i kësaj vaksine ka ndodhur për shkak të pandemisë dhe frikës së autizimit. Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, Instituti i Shëndetit publik kërkon që Inspektoriati Sanitar të marrë masat që asnjë fëmijë që nuk kryer […]

Read More
Shendetesi

Si ta kuptoni që diçka nuk shkon me shpinën tuaj

Simptoma kryesore e problemeve me shpinën është dhimbja e vazhdueshme kudo në shpinë, dhe ndonjëherë deri tek këmbët. Disa probleme të shpinës mund të shkaktojnë dhimbje në pjesë të tjera të trupit, në varësi të nervave të prekur. Dhimbja shpesh largohet pa trajtim, por nëse shfaqet me ndonjë nga simptomat e mëposhtme duhet të drejtoheni […]

Read More
Shendetesi

Grip e Covid në qarkullim/ 270 mijë vaksina antigrip vijnë në tetor për të riskuarit

Vjeshta sjell gripin dhe covid19. Sapo ka startuar sezoni I vjeshtes kane nisur te shtohet numri I te prekurve nga gripi dhe covidi, Gripi dhe covid-19 do të jenë dy viruse që në bashkë-qarkullim do të na shoqërojnë përgjatë sezonit të dimrit.  Ndërsa rastet me covid kanë ardhur në rritje, gripi ende nuk ka nisur […]

Read More
Shendetesi

“Të komunikohet me prindërit”/ Rritja e numrit me SST, mjekët ngrenë alarmin:Kemi pacientë 15-vjeçar, rrezikojnë shëndetin deri në kancer.

Në dyert e shërbimit infektiv paraqiten çdo ditë me dhjetëra raste të prekur nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Mjekët infeksionistë referojnë se pacientët janë të grup-moshës nga 15-55 vjeç. Ata thonë se rastet po vijnë gjithmonë e në rritje, ndërsa ardhja vonë tek mjeku mbetet një tjetër problematikë. Sipas bluzave të bardha, mes pacientëve ka […]

Read More
Shendetesi

Kujdes! Ekspertët ngrenë alarmin: Ja si ndikon konsumimi i mishit tek jetëgjatësia

Jetëgjatësia jonë ndikohet nga një kombinim mes gjenetikës dhe faktorëve të jashtëm. Në studime të shumta, është parë që vetëm 30% e jetëgjatësisë varet nga gjenetika e trashëguar. Kjo do të thotë që përqindja më e lartë i mbetet faktorëve të jashtë, ku përfshihet dhe ushqimi. Ajo që ne hamë është sigurisht faktori më i […]

Read More
Shendetesi

Avokado redukton sëmundjet e zemrës dhe problemet me peshën

Studimet kanë vërtetuar efektet pozitive të avokados në shëndetin kardiovaskular. Gjetjet treguan se individët që ndoqën një dietë me avokado përjetuan ulje të nivelit të kolesterolit total, nivele më të ulëta të lipoproteinës me densitet të ulët (LDL) ose kolesterolit të keq dhe nivele më të larta të lipoproteinës me densitet të lartë (HDL) ose […]

Read More
X