Aktualitet
Aktualitet

Rritet numri i pensionistëve më 2023, por jo përfitimet, qeveria shpenzon më pak

Rritja e numrit të pensioneve të pleqërisë u përshpejtua në vitin 2023, me ritmet më të larta të gjashtë viteve të fundit.Sipas të dhënave të Institutit të Sigurimeve Shoqërore (ISSH) 590,649 persona morën pension pleqërie në vitin 2023, me rritje vjetore 3,1%. Stoku i pensionistëve u zgjerua me rreth 17 mijë vitin e kaluar, një […]

Read More
Aktualitet

Pse nuk “duan” të punojnë të rinjtë shqiptarë?! Papunësia afatgjatë arrin nivelin më të lartë që nga 2017-ta!

Papunësia afatgjatë te të rinjtë shënoi rritje të ndjeshme në vitin 2023, edhe pse tregjet e punës dhe sektorët e ekonomisë po importojnë punonjës të huaj për të përmbushur nevojat.Sipas të dhënave zyrtare të INSTAT, në fund të tremujorit të katërt 2024, papunësia afatgjatë te grupmosha 15-29 vjeç arriti në 14.3%, me rritje 2 pikë […]

Read More
Aktualitet

Kushtet e reja për abortin e lindjet invitro, ç’përmban projektligji! Ja çfarë ndalohet dhe si do të funksionojë “shtatzënia surrogative“

Ministria e Shëndetësisë ka bërë gati një projektligjin “Për shëndetin seksual dhe riprodhues” që ka si qellim garantimin e të drejtave seksuale dhe riprodhuese të individëve. Projektligji është në fazën e konsultimit dhe ka për qëllim rregullimin ligjor kryesisht për teknikat e riprodhimit mjekësor të asistuar dhe ndërprerjen e shtatzënisë, përfshirë edhe shtatzënitë me surrogato. […]

Read More
Aktualitet

Rikthehen virozat e stinës, alarmi I mjekut: Ja kush janë më të rrezikuarit që mund të kenë komplikacione: Të mos merren mjekime nga farmacistët, antibiotikët nuk iu përmirësojnë.

Luhatjet e shumta të temperaturave janë bërë një ndër shkaqet kryesore të agravimit të virozave të stinës. Konkretisht në dy javët e para të muajit prill sollën rënie të numrit të pacientëve të prekur nga virozat. Në spitalin rajonal të Kukësit gjatë 24 orëve shërbim marrin më shumë pacientët e vegjël. Infeksionet më të përhapura […]

Read More
Aktualitet

Rikthehet në “jetë” industria ushtarake

Shqipëria po merr masa për rikthimin në “jetë” të industrisë ushtarake në vend. Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi në një interpelancë me kryetarin e Komisionit të Sigurisë Kombëtare, Nasip Naço, dha detaje mbi këtë proces, duke theksuar se në këto kushte kur paqja është më e kërcënuar se kurrë, po merren masa më të shpejta […]

Read More
Aktualitet

Për vota?/ Muaji kur do të bëhet rritja e pensioneve, më e lartë se vitet e kaluara

Me të drejtë sipas ligjit, por edhe për nevojat që kanë, pensionistët prisnin që në datë 1 prill të këtij viti qeveria të nxirrte vendimin për indeksim pensionesh. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur deri më tani. Prandaj në këto javë pensionistët kanë qenë të shqetësuar. Të gjithë pyesin se çdo bëhet me pensionet? Për […]

Read More
Aktualitet

Sondazhi, shqiptarët 79.4% pro SPAK

Akuzat me tone kërcënuese të Ilir Metës në adresë të kreut të SPAK Altin Dumani, prodhuan një reagim en-block të SHBA, Britanisë së Madhe dhe Delegacionit të BE në mbështetje të Prokurorisë së Posaçme. E gjitha një izolim total  nga ndërkombëtarët ndaj ish presidentit të vendit në inkuizicionin anti SPAK, prokurori e cila e ka […]

Read More
Aktualitet

E keni ditur? Ja si të ulni tensionin e lartë me tri metoda natyrale

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft shqetësues madje katastrofik duke shkaktuar diabet, sëmundje kardiovaskulare, probleme me aftësitë e trurit dhe dështim të veshkave. Shumica e njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë përdorin medikamente të cilat […]

Read More
Aktualitet

Ndryshime në provimet e maturës/ Teste të kopjuara dhe stres, ja çfarë propozojnë specialistët e arsimit.

Matura shtetërore ka nevojë për reformim të menjëhershëm. Ky është mendimi i Fiqiri Çifliku me përvojë gati 30 vjeçare në arsim teksa rendit kritikat për modelin aktual të provimeve, mesatarja e të cilave është vendimtare për pranimin në universitet. “Është shoqëruar me shumë problematika, qoftë në menaxhim, ka pasur një stres të jashtëzakonshëm nga maturantët […]

Read More
Aktualitet

Sa tatim do paguajnë profesionet e lira? Shembujt/ Detyrimi për t’u paguar shpërndahet në 3 këste

Rreth 29 mijë subjekte të cilat bëjnë pjesë në kategorinë e profesioneve të lira, do duhet të parapagujnë tatimin mbi fitimin gjatë këtij viti,  ku tashmë janë njohur edhe me detyrimin që kanë. Por sa është ky tatim dhe si llogaritet ai. Administrata tatimore sqaron se për tatimpaguesit me status ligjor Person Fizik, llogaritja e […]

Read More
X