Ministrja Koçiu vizitë në Qendrën Shëndetësore Libohovë: Deri tani rreth 500 doza kundër gripit
Aktualitet

Ministrja Koçiu vizitë në Qendrën Shëndetësore Libohovë: Deri tani rreth 500 doza kundër gripit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu e shoqëruar edhe nga ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro ka vizituar ambijentet e transformuara të Qendrës Shëndetësore Libohovë në të cilët rreth 4500 banorë të saj marrin shërbime cilësore dhe në kohë pranë vendbanimit.

Koçiu theksoi se kjo qendër tashmë me kushte bashkëkohore u vjen në ndihmë të gjithë banorëve për shërbimet që ofrohen që nga kontrolli bazë falas mjekësor si dhe vaksinimi falas kundër gripit dhe HPV-së.

Ministrja Koçiu shprehet se stafi i mjekëve dhe infermierëve u janë përgjigjur edhe fluksit të virozave të dimrit me një mbulesë të lartë të vaksinës kundër gripit te grupet e riskuara.

Ajo bën të ditur se në Qendrën Shëndetësore Libohovë janë aplikuar deri tani rreth 500 doza të vaksinës kundër gripit te grupet e riskuara ndërsa vijon kryerja e vaksinës kundër HPV për vajzat mbi 13 vjeçe si dhe për gratë e moshës 40-49 vjeçe.

“E lumtur kur takuam edhe vogëlushen 14- vjeçare e cila ishte në pritje për të kryer vaksinën e HPV-së”, shprehet ministrja e Shëndetësisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka siguruar dozat e vaksinave në të gjithë vendin për grupet e riskuara, fëmijët, të moshuarit dhe gratë shtatzëna.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video
X